25. Džeimsa Bonda filma “Nav laika mirt” šonedēļ debitē ASV, un leģendārā slepenā aģenta atgriešanās lika mums domāt par futūristiskajām ierīcēm un transportlīdzekļiem, kas sērijā ieviesti, pateicoties MI6 rezidenta R&D ekspertam Q. Tie ir būtiska sērijas īpašuma un unikalitātes sastāvdaļa, un bez Q, kas īsti ir Džeimss Bonds?
Labi, viņš arī ir superformā, nāvi apkrāptošs superaģents playboys – bet klasiskie Bonda filmas nebija definētas tikai ar frāzēm, mīļotajiem un ļaundariem.
Lai gan filmas ar pašreizējo Bonda aktieri Danielu Kreigu ir samazinājušas ierīču daudzumu un piedāvājušas tumšāku, nopietnāku rakstura interpretāciju, joprojām ir daudz mīlestības pret brīnišķīgajām smieklīgajām ierīcēm, kas raksturo franšīzi gadu desmitiem. Šeit ir 20 trakākās Bonda ierīces no vairāk nekā piecu desmitgažu filmām.
Viens pirksts Sonic Agitator – Mirt citu dienu (2002)
Šis mazais gredzens izstaro augstfrekvences skaņu, kas sadauza jebkura veida stiklu – pat lodes izturīgu. Ērti Džeimsam, ka filmas ļaundaris ir slieks par moderniem, caurspīdīgiem stikla grīdām.
Haizivs spridzināšanas tablete – Dzīvot un ļaut mirt (1973)
Šim ir nepieciešams izskaidrojums. Q sākotnēji izstrādāja šīs saspiestās gāzes tabletes kā pret-haizivju sistēmu – ideja bija tāda, ka Bonds varētu iestūrēt tās haizivs mutē un spridzināt zvēru gabalos pirms tā viņu apēd dzīvu. Bonds patiesībā izmanto tabletes pret filmas ļaundari, Dr. Kanangu, episkajā cīņā ar rokām filmas beigās. Būtībā Bonds iebāž vienu Kanangas rīklē, liekot viņam … nu, pats redzi.
Ugunsdzēsējs dūdas – Pasaule nav pietiekama (1999)
Šis ir patiesi divi vienā. Dūdas ne tikai ir ugunsdzēsējs, bet tajās ir arī iebūvēts automātiskais šaujamierocis. Bonds to neizmanto filmā, bet noteikti neizlaiž iespēju pateikt sierainu frāzi par to tieši pēc demonstrējuma: “Es pieņemu, ka mums visiem reiz ir jāmaksā dūdinieks, vai ne Q?”
Raķešu cigarete – Tu dzīvo tikai divreiz (1967)
Šis palīdz Bondam izkļūt no diezgan sarežģītas situācijas. Kad viņš tiek sagūstīts no filmas ļaundariem, Blofeldam, viņam tiek paziņots, ka drīz tiks nogalināts. (Izklausās pazīstami?) Bonds pieņem savu likteni, bet lūdz izsmēķēt pēdējo cigareti pirms viņa iznīcināšanas. Diemžēl Blofelda miesassargiem šai cigaretei ir raķete!
Slēpošanas nūjas šautene – Spiegs, kurš mani mīlēja (1977)
Q šķietami ir diezgan vienkārša filozofija: kur vien Bondam jādodas, vienkārši jāizdomā, kā paslēpt ieroci jebkurā objektā, ko viņš izmantos. Dodas uz Bahamu salām? Labāk viņam dot elpošanas caurules ieroci. Kuba? Ātri! Dodiet viņam raķetēm aprīkotus spridzekļu cigarus! Šveices Alpos? Dodiet tam vīrietim slēpošanas nūju ieročus!
Granātmetēja pildspalva – Ne teikt nekad atkal (1983)
Man ir žēl Fatimas šajā gadījumā. Pēc visas badass darbības, ko viņa filmā izrādīja, galu galā viņu nogalina pildspalva. Piekrītu, tas bija balistisks pildspalva ar spridzekļu galu – bet tas bija pildspalva. Tas ir jābūt kaunpilnam.
“Boom Box” – Dzīvojam dienas gaismu (1987)
Šis parāda dziļu izpratni par 80-tajiem gadiem. “Ak, neuztraucies par mani; es esmu tikai parasts puisis, kas staigā pa ielu un spridzina savas melodijas uz boombo – bam!”
Palmu jutīgais Walther PPK – Kazino Royale (2006)
Šis nav īsti traks vai neparasts, bet tas ir, iespējams, vissmagiskais ierocis, ko Daniels Kreigs ir lietojis savas 007 laikmetos. Tas ir diezgan vienkārši – tikai Bonda iecienītais ierocis aprīkots ar īpašu biometrisko bloķēšanu, lai tas šautu tikai tad, kad viņš to tur. Diezgan ērts, vai ne?! (Mums ir žēl, ka šis vārdu spēle netika izmantots filmā.)
Omega Seamaster lāzera pulkstenis – Zelta acs (1995)
Augsto tehnoloģiju pulksteņi ir Bonda franšīzes pamatelements, un šis ir viens no visforšakajiem 007 pulksteņiem. Tomēr dīvaini pietiekami, tas nav pat pirmais lāzera pulkstenis franšīzē. Bonds nēsāja īpašu lāzeraprīkojumu Rolex 1983.gada filmā Ne teikt nekad atkal.
Mazais niršanas balons – Zibensbumba (1965)
Šis ierocis ir būtiski divi mazi saspiestas gaisa baloni, kas paredzēti vieglai ievietošanai uzvalka kabatā. Šis ultra kompaktais niršanas rīks debitēja Zibensbumbas laikmetos, bet kopš tā laika ir parādījies vairakkart – visjaunakais pieminets Pasaule nav pietiekama (1999).
“Dentonite” spridzekļu zobupasta – Licence nogalinat (1989)
Salidzinot ar Šonu Koneriju, Rodžeru Muru un Pirsu Brosnanu, Timotijam Daltonam kā 007 nebija tik daudz superforšu ierocu – bet šis gandrīz to kompensē. Būtiski tas ir plastmasas spridzeklis slēpts ne pavisam smalki nosauktajos “Dentonite” zobupastas tubiņos.
Rentgena brilles – Pasaule nav pietiekama (1999)
Pirss Brosnans bija daži no foršakajiem ierocim Bonda franšizē – galvenokart tadel ka CGI un specialefekti bija daudz labaki vina laikmetos. Šie rentgena brilles ir perfekts piemeris.
Lazer Polaroid – Licence nogalinat (1989)
Tas varbūt ir viens no sierainakajiem bridiem visos Džeimsa Bonda vesture. Viņš un Q gandrīz tiek apdedzinati kad CIA aģente Pam Bouvier nezinot meginaja uztaisit bildi no viniem bet ta vietar izsauc parsvedinoši realistisku lâzerstaru tieši uz vinu galvâm.
Rolex Submariner – Dzivot un ļaut mirt (1973)
1973.gada Rolex Submariner bija viens no Bonda visdaudzfunkcionalakajiem ierociem. Tam bija ne tikai grozams pulkstenis kas darbojas ka neliels ripzaga bet tam bija ari smiekli spetigs elektromagnets kas speja atgruzt lodes. Elektromagnets gala gala glabj Bonda dzivibu jo tas vinam ļauj piesaistit ieprieksejmineto haizivs tableti no taluma – kuru vinš tad iespridzina ļaundara mutê liekot vinam eksplodet.
Trikains portfelis – No Krievijas ar mîlestibu (1963)
Sis bija buutiski Šveices armijas nazis portfeļos. Tajâ bija aprîkots ar visadiem slepeniem nodalijumiem un trikiem tostarp nazim šauteni un pat asaru gâzes izsmidzinâtâju. Bondam tas nelikâs daudz kad tas tika piedâvâts vinam bet M tomêr mudinaja Bondam paņemt portfeli lidzi.
Tazer telefons – Rit nedrîkst mirt (1997)
Sis Ericsson koncepttelefons bija ar smieklîgu funkciju skaitu. Tas bija elektro šoka ierocis pirkslu skeneris atslêgas izvele un pat atverams attâlinâtais vadibas panelis Bonda BMW 750iL. Tas likâs traki kad filma tika izlaista bet ar pareizajiem aksesuâriem jus patiesîba varat darît visus šos lietas ar moderno viedtelefonu.
Džetpak – Zibensbumba (1965)
Mes mîlam šo jo tas ir tik slikts pec šodienas standartiem. Vai tas esam tikai mes vai tas izskatas ka tas ir izgatavots no žavetaju ventiles caurulem un vecas kartinga siksnâm?
Zemapmetes džetpak – Zibensbumba (1965)
Sis bija patiesîba salds bet butîba šeit — kadel gan jums butu jâliek plâtnes uz kâjam ja jums ir kaut kas šads uz muguras?
Lavinas slêpošanas žakete – Pasaule nav pietiekama (1999)
Lavinas aizsardzibas sistêmas patiesîba pastav realajâ pasaulê bet tâs parasti ir tikai mugursomas ar divâm lielâm gaisa spilveniem aizmugure. Tas nav tuvu tik forsi ka ši žakete kas uzbriest lai veidotu kokonu ap jus. Q bija uz pareiza cela ar šo.
Alligator zemapmete – Astotniece (1983)
Sis noteikti ir visgênialakais ko Q nodaļa jebkad sapnojusi. Punkts.