Kā 5G maina žurnālistiku

5G ietekme uz zurnalistiku

Nav šaubu, ka 5G sāk ietekmēt mūsu dzīves katru jomu – no tiešsaistes klasēm līdz 5G vadītiem robotiem, kas piegādā medikamentus attāliem iedzīvotājiem. Tāpēc nav pārsteigums, ka 5G maina arī to, kā darbojas mūsu ziņu redakcijas.

Kad 5G būs plaši pieejams, 5G rīki un to nodrošinātie ātrāki ātrumi palīdzēs žurnālistiem vismaz trīs veidos, saka Rutgers Universitātes profesors Džons Pavliks. Pirmkārt, viņš saka: “5G var ļaut žurnālistiem, kas strādā laukā, efektīvāk ziņot no saviem digitālajiem ierīcēm, īpaši attiecībā uz plaša joslas platuma ziņu vākšanu, piemēram, fotogrammetriju un citām imersīvajām lietojumprogrammām papildinātajai un virtuālajai realitātei (piemēram, telpiskais video uztveršana), kā arī augstas izšķirtspējas video no mobilajām ierīcēm.”

Otrkārt, 5G var ļaut ziņu organizācijām efektīvi darboties bez centrālas fiziskas redakcijas, atbalstot augstas ātruma interneta failu koplietošanu. Visbeidzot, 5G var palīdzēt uzlabot ziņu redakcijas, atbalstot labāku saziņu ar sabiedrību.

Labākais piemērs tam, kā 5G ir padarījis žurnālistiku efektīvāku, ir redzams jaunākajā sadarbībā starp The New York Times un Verizon. 2019. gadā abas kompānijas apvienojās, lai izveidotu 5G žurnālistikas laboratoriju. Šīs sadarbības rezultātā radītie rīki ietver vides fotogrammetriju, Beam un Eclipse.

Vides fotogrammetrija

“Vides fotogrammetrija ietver tūkstošiem fiksētu fotogrāfiju savienošanu vienā lielā 3D modelī, ļaujot lasītājiem imersīvi pārvietoties telpā, it kā viņi būtu tur klātienē,” skaidro Sebastians Tomičs, The New York Times vecais viceprezidents un globālais reklāmas un mārketinga risinājumu vadītājs.

Šo tehnoloģiju pirmoreiz izmantoja 2020. gada stāstā, kur tika apskatīta Losandželosas pilis, kur dzīvoja un strādāja spēļu konglomerāts FaZe Clan. “Raksts, kurš izmanto vides fotogrammetriju, patērē tikpat daudz datu kā vienas stundas garas televīzijas šova straumēšana,” preses relīzē teica The Times pētniecības un attīstības vadītājs Marks Lavallē. “Lai šo lasīšanas pieredzi padarītu mūsu lasītājiem nemanāmu, nepieciešami progresīvi tīkli kā 5G.”

Beam un Eclipse

Runājot par viņu pirmo oriģinālo fotogrāfiju lietotni Beam, Tomičs teica, ka tā ļauj Times žurnālistiem laukumā uzņemt un automātiski augšupielādēt augstas izšķirtspējas attēlus uz redakciju, izmantojot tikai savu viedtālruni un kameru.

Balstoties uz Beam panākumiem, Eclipse lietotne izmanto Verizon 5G, lai paplašinātu video žurnālistiku. Eclipse var izmantot 5G, lai pārraidītu profesionālus video failus, kas atbilst The Times kvalitātes standartiem ar ātrumu, kas konkurē ar mobiltelefonu video augšupielādēm, kuru failu izmērs ir aptuveni 14 reizes mazāks, teica Tomičs. Tas ļauj video žurnālistiem materiālu nodot redaktoru rokās gandrīz reālajā laikā, nevis stundas vēlāk.

“Šis “vienmēr ieslēgtais” savienojums, ko nodrošina Beam un Eclipse, ļauj dziļākai koordinēšanai starp redakciju un foto un video žurnālistiem laukumā,” viņš teica. “Ar iespēju pārskatīt materiālu gandrīz reālajā laikā redaktori tagad var pieprasīt papildu fotoattēlus vai video kamēr žurnālists joprojām ir notikuma vietā.”

Reālajai dzīvei piemēroti rīki

Šie 5G laboratorijas izstradnes rīki nav tikai idejas četrus sienas iekšpusē. Komanda jau ir sākusi tos ieviest, lai uzlabotu žurnalista darba ātrumu un kvalitati.

Piemeram, kad komanda devas uz 2020. gada Oskaru sarkanajam paklajam, Verizon pasakumam uzstadija 5G tiku. Izmantojot Beam, Times fotografs brivi klaijoja pa sarkano paklaju bez partraukumiem vai failu parvietosanas ierobezojumiem. “Viņš nosutija astoņas reizes vairak fotoattelu neka iepriekseja gada fotografs ar vidējo augsupielades laiku 2.1 sekundes,” teica Tomičs. “Ar Beam fotografet IR faila nosutisana.”

Tomēr spēcigu riku radisana vienmer nav pietiekama efektivai realas pasaules praksei. Faktori ka apzinatiba, pieejamiba un pieeja resursiem spele milzigu lomu zurnalistikas veidosana. Kamēr ziņu redakcijas un 5G pakalpojumu sniedzēji pamazam atmodas no 5G vaditas transformacijas speka, Pavliks piedava tris idejas labakai tirgus pieejamo 5G riku izmantosanai.

Vins iesaka ziņu redakcijam:

  • Nodrosinat budžeta atbalstu zurnalistiem modernako viedtalrunu un citu mobilo iericu iegadei, kas atbalsta 5G tehnologiju un 5G savienojumu.
  • Apmacit zurnalistus izmantot jaunos rikus pieejamus 5G vide (piemeram, papildinata realitate, virtuala realitate).
  • Attistit ziņu redakcijas kulturu atbalstit vairak attalinatu darbu, kas var izmantot 5G platjoslas mobilo tehnologiju.

5G zurnalistikas trukumi

Lai gan 5G noteikti palidz uzlabot ziņu redakciju efektivitati, tam ir ari savas problemas. Ne katras ziņu redakcijas ir lidzekli smagi investet Pavlika piedavatajas trijas idejas. Papildus naudai ari laiks ir faktors. Ziņu redakcijas nevar vienmer veltit ilgas stundas zurnalistu apmacibai lietot šos jaunos rikus.

Plaša 5G pieejamiba ari vel joprojam ir milziga problema visos ASV. “5G nav “gaismas slēdzis”, ko var ieslegts visai valstij viena diena,” teica Tomičs.

Beigas daži eksperti ka Viktorija Mendoza, MediaPeanut (tehnologiju dzivesstila digitala kopiena) vaditaja ari min drosibas jautajumus ar palielinatu 5G lietošanu. “5G ir ievērojami vairak satiksmes maršruta punkti salidzinajuma ar 4G tikliem bija mazak kontaktu punktu attieciba uz aparatūras satiksmi,” viņa teica. “Visiem šiem ‘punktiem’ bus jadomaja par drosibu. Bez tadiem kiberdrosiba tiks kompromiteta zinama limeni.”

Gala rezultata ir par agru teikt kur virzisies 5G zurnalistikas pasaule. Noteikti ir daudz potenciala izpetit rikus un tehnologijas ziņu redakciju uzlabošanai tik ilgi kamēr ari pieaugosas drosibas problemes tiek efektivi parvalditas. Ka teica Reičela Čana, Verizon mediju strategijas un saistibu direktore: “Tas ir tikai sakums tam ko 5G var atslēgt.”