Kāpēc audio ir nākamā robeža Marsa izpētē

Marsa virsmas atteli

Jus esat redzejusi Marsa virsmas attelus: sarkani nokrasotu puteklu, asus kalnus, vientulas akmenu veidojumus. Kamer mums ir bijusi roveri uz sarkanaja planeta, kops Viking 1 nonaca uz Marsa augsnu 1970. gados, mes esam bijusi sajusma par so citplanetiesu pasauli.

Klausities Marsu no Zemes

Tagad ir jauns veids, ka mes varam izbaudit Marsu no seit, uz Zemes, un tas ir klausoties to. Kops NASA Perseverance rovera ierasanas uz Marsa februari 2021. gada, tas ir ierakstijis savas darbibas skanas un pagajusa menesi tas speja ierakstit audio Ingenuity helikoptera lidojuma laika pirmo reizi.

Skanu nozime

Skanu ieraksti nav tikai jautrs veids, ka iejusties cita planeta, bet ari macit mums ne tikai par rovera aparatūru un ta darbibu, bet ari par pats Marsu.

Skanu ierakstu izaicinajumi uz Marsa

Marsa atmosfera ir loti reta (apmeram tikai 1% no Zemes atmosferas blivuma, kas padara to neefektivu skaņas vilnu parvadesana), bet ari tas sastavs rada problemas. Lielaka dala atmosferas tur ir oglekla dioksids, kas “absorbe skaņu daudz vairak neka slapeklis, kas veido 80% no musu gaisa seit uz Zemes,” teica Wiens.

Ka mikrofons stasta par akmenu strukturu

Lai iegutu mikrofonu apstiprinatu savam instrumentam, SuperCam komandai bija jāpierada zinatniska pamatojuma tas iekļaušanai. Lai cik svariga butu sabiedribas iesaiste, tas parasti nav pietiekams motivacijas iemesls, lai attaisnotu svara un vietas izmantosanu. Bet izradijas, ka audio ieraksti var but tieši vertigi Marsa geologijas izpetei.

Mazais mikrofons, kas vareja

Ingenuity helikoptera ceturtaja testa lidojuma laika, 2021. gada 30. aprili, kamer helikoptera komanda gatavojas Ingenuity doties gandriz divu minušu garuma braucienam, SuperCam komanda iesledza savu mikrofonu. Helikopters un roveris bija diezgan talu viens no otra (262 pesi jeb 80 metri), bet viniem nolēma meginat ierakstit audio.

Dazadi izpetes veidi

Fakts, ka skaņas izplatisana uz Marsa ir labvēlīgaka neka mes domajam, atver visas iespejas nakotnes izpetei. Kad vini šauja uz akmeni, Wiens grupa pamanija atbalssus datos un saprata, ka vini var izmantot skaņu, lai veiktu sonaru uz Marsa. Lidzigi siksparniem, nakotnes roveri varetu naviget tumsa, izmantojot skaņu.

Marsa audio nakotne

Viens no lieliskajiem audio informacijas vaksanas aspektiem ir tas, ka mikrofona pievienošana misijai ir salidzinosi leta un viegla. Tas var but vertigs datu avots un mazs izdevums vai bojajums, ja tas nestrada.

Petnieki ar ko mes runajam piekrita, ka ir potencials lielisks zinatniskais labums no mikrofona pievienošanas misijai, un Mimoun paredzeja, ka lielakajai dalai nakotnes planeta misiju un gandriz noteikti visam nakotnes Marsa misijam bus mikrofons: “Tagad kad cilveki ir parliecinati, ka tas strada un strada diezgan labi, tas ir verts uzņemt šos papildus gramus. Es deretu pudeli laba šampanieša, ka jebkura Marsa misija tagad uznems mikrofonu. Es domaju, ka tas atver jaunu logu.”

Un tad ir svarigi iesaistit sabiedribu – dzirdejot vietas skanas padara to daudz realaku un daudz tuvak un tas ir galvenais veids, ka cilveki var justies iesaistiti Marsa izpete. Skaņa var but nekas cits ka tas.

“Tas ir kaut kas kas saista un tuvina cilvekus tam ko mes darijam,” teica Mimoun. “Kad mes dzirdejam pirmas skanas, likas ka Mars ir tuvak.”