Kāpēc tik maz cilvēku ASV izmanto 5G? Mēs jautājām ekspertiem

Kāpēc tik maz cilvēku ASV izmanto 5G? Mēs jautājām ekspertiem

Pandemijas šķērslis

5G jaudas izvēršana ritēja strauji, līdz tā saskārās ar lielu šķērsli pandēmijas veidolā. “Mums nācās paļauties uz telekomunikācijām, lai sazinātos ar draugiem, ģimeni un kolēģiem. Tas radīja pēkšņu uzsvaru uz bezvadu savienojamību – īpaši attālinātajā darbā – kas rada spiedienu uz uzņēmumiem, lai tie varētu nodrošināt pieaugošo pieprasījumu,” saka Šons Kārpenters, programmas direktors uzņēmumā Ansys, kas palīdz 5G aparatūras inženierijā.

Kamēr 4G bija pietiekami pirms pandēmijas perioda, kad lielākā daļa notikumu notika klātienē, 4G nebija paredzēts, lai atbalstītu mūsu pašreizējo pieprasījuma līmeni vai atbalstītu citas nekā viedtālruņu lietojumprogrammas, piemēram, lietu interneta tehnoloģijas, saka Deivids Vitkovskis, IEEE vecākais loceklis un Oku Solutions dibinātājs un izpilddirektors.

Lai palīdzētu atrisināt pēkšņo savienojamības krīzi, ko izraisīja koronavīrusa izplatība, 5G operatori un uz 5G orientēti start-up uzņēmumi arī sāka izstrādāt unikālus risinājumus, lai nodrošinātu efektīvus veselības aprūpes un izglītības pakalpojumus. Piemēram, Unmanned Life izstrādāja 5G autonomijas kā pakalpojuma platformu, kas var nodrošināt autonomos dronus COVID-19 inficēto reģionu dezinfekcijai, svarīgu preču piegādei, piemēram, medicīnas preču un pārtikas produktu piegādei, un pūļu monitoringu no attāluma. Šie jauninājumi ir lieliski, bet tie arī rada papildu slodzi tīklam.

Mobilie 5G abonementi vispārējam patērētāju lietojumam joprojām atpaliek.

No patērētāju viedokļa vairāk cilvēku ir pavadījuši laiku pie saviem tālruņiem gan darbam, gan atpūtai, mudinot viņus prioritizēt savus tīklus veidā, kas iepriekš nebija nepieciešams.

Pieaugot pieprasījumam pēc 5G, varētu sagaidīt, ka tīklu nodrošinātāji reaģēs, palielinot jaudu. Tomēr, neskatoties uz šiem notikumiem, mobilie 5G abonementi vispārējam patērētāju lietojumam joprojām atpaliek. Ceļš uz plašu 5G izvēršanu joprojām ir pilns ar šķēršļiem, saka eksperti.

Infrastruktūras izaicinājums

Infrastruktūra ir izaicinājums, saka Kārpenters. “Pamatos, lai iegūtu ātrāku pakalpojumu un bezvadu veidā palielinātu datu apjomu, mums ir nepieciešams vairāk elektromagnētiskā spektra … Ieejot 5G spektrā, mēs strādājam ar attālumiem dažu pilsētas kvartālu vai mazāku robežās. Un ēkas pārvēršas no sūkļiem par spoguļiem – signāli atlec no tiem, nevis iekļūst sienās un sasniedz jūsu mobilo tālruni.”

Ir arī jautājums par to, kur novietot visus šos piekļuves punktus ēkās tā, lai mēs nepieslogotu telpas ar maršrutētājiem vai neatstātu zonas bez savienojamības, viņš piebilst.

Pat ja infrastruktūra tiktu kaut kā pabeigta, plaša patērētāju lietojuma 5G ieviešana var būt sarežģīta.

“Galvenais izaicinājums ir pārvaldīt klientu gaidas: daudzas gaidītās priekšrocības, kas radīsies no pilnībā funkcionējoša 5G tīkla – minimāla latentuma periods, tīkla sadalīšana, uzlabotas [papildinātās realitātes]/VR lietotnes, ārkārtīgi ātri augšupielādes un lejupielādes ātrumi, pilnībomašīnu vadība ar transportlīdzekļa komunikāciju (V2X) – nenotiks līdz 5G stand-alone (5GSA) kļūs par realitāti (vēl nedaudz tālu),” saka Dr. Pols Karters, Global Wireless Solutions (GWS) izpilddirektors un dibinātājs – bezvadu tīklu testēšanas un patērētāju pētījumu uzņēmums.

“Patērētajiem tiek solīts viss ar 5G. Bez noteiktas līmeņa noteikšanas būs viegli viņu gaidas pārsniegt pašreizējās taustāmās priekšrocības,” viņš piebilst.

Lauku-pilsētas plaisa

Arvien pieaugot 5G tīklu klātbūtnei, rodas jautājums: vai 5G samazinās lauku-pilsētas plaisu vai padarīs lietas sliktākas?

Tas ir jaukts maisiņš. Sākumposmā var rasties problēmas, kad infrastruktūra vēl tiek būvēta, bet ilgtermiņa priekšrocības ir milzīgas, saka eksperti.

Dī Dī Pare’, Cradlepoint vecakais produktu mazinošanas menedžeris saka, ka 5G palielinat tīklu darbibu. “Kad 5G kļūst par normu gan biznesa, gan patērētaju lietojumprogrammas gadujumos, 4G un LTE kļūs vel pieejamaki. Nevis domajot par 5G attistibu ka plaisas paplašinašanu, bet gan ka tas pacel bezvadu savienojamibu kopuma. Tas ir pakapenisks attistibas process kas nes labumu gan uznemumiem gan to klientiem neatkarigi no atrašanas vietas – laukos vai pilseta,” viņa saka.

Daudzi eksperti uzskata ka tas jau ir stradajis lauku-pilsetas plaisas samazinašanai. “Ar T-Mobile Extended Range un Ultra Capacity 5G mes sasniedzam lauku Ameriku kur cilveki desmitgades ir cietusi no zema interneta piesleguma,” saka Grants Kastls T-Mobile viceprezidents par ierices inženieriju un tehnologiju laboratorijam. “Patiesiba mes jau esam lauku majas darbinajusi visas majas ar musu 5G Home Internet router.”

Karters saka ka potencialas priekšrocibas bus atkarigas no ta ka 5G operatori rikosies ar izvertešanu. “Katrs no trim galvenajiem operatoriem meklé pareizo lîdzsvaru starp 5G palaišanu visâ valstî,” viņš saka. “GWS ir novéroti Verizon palaižot mmWave urbanâs teritorijâs lai sâktu kamér T-Mobile prioritizé zemâkas joslas padarot 5G pieejamu vairâkos lauku tirgos.”

Probléma ko var labot

Karters saka ka pieejamais spektrs 5G kamér vel darbojas 4G un 3G tîkli var bût ierobežots. “Kamér 3G izslégšanas datums ir paredzéts agrâk par 2022.gadu ir bijusi atgriezeniska reakcija no cilvékiem ârpus nozares lai saglabâtu šo bezvadu tîklu paaudzi. Tas ir solis kas kavétu 5G izvéršanos jo atbrîvojot šo spektru operatori varétu to novirzît uzlabojot 5G izvéršanos,” viņš teica.

Daži risinâjumi kopîgâm 5G problémâm ir diezgan intuitîvi pieméram Kartera ieteikums no sakuma parvaldit patéretâju gaidas kamér citi var prasît daudz lielâku kapitâla ieguldîjumu un laiku. Galvenais ir tas ka lielâko dalu problému var kontrolét lielâ mérâ.

“Uznémumi risina infrastruktûras problému zinâmu ka ârpus-iekšpus probléma novietojot antenu ârpus éku lai sañemtu signâlus no bâzes stacijas,” saka Kârpenters. “Kad šis signâls tiek sañemts tam jâiet cauri kaut kam pieméram optiskajam kabelim un jâpastiprina ékas iekšpusé ar citu ierîci pieméram Wi-Fi 6 maršrutétâju vai iekštelpu 5G piekļuves punktu.”

Attiecîbâ uz piekļuves punktu problému simulâcija var bût risinâjums turpinâja viņš. Simuléjot 5G signâlus un to izplatîbu caur éku kompânijas var saprast seguma zonu un optimizét piekļuves punktu skaitu. Tas atceļ nepieciešamîbu ka kâds staigâ cauri jûsu biroja ékai pa tâlruni jautâjot “Vai tu mani dzirdi tagad?”

Šie var šķist biedéjoši jautâjumi sâkumâ bet Karters un lielâkâ daļa ekspertu ar kuriem més runâjâm uzskata ka tie ir risinâmi problémas kas nozîmé ka 5G izvéršana var turpinât paâtrinât vai vismaz palikt stabila tuvâkajâ nâkotnê. Pirmo reizi patéretâji izvirza nozîmîgas prasîbas pret 5G tîkliem un tur kur dodas pieprasîjums parasti seko piedâvâjums.