Kripto maksla saskaras ar klimata problemu un nav viegla risinajuma

Kripto maksla saskaras ar klimata problemu un nav viegla risinajuma

ArtStation atsauc NFT iniciativu pec lietotaju pretestiem

Kad majaslapa ArtStation paziņoja par plāniem sākt piedāvāt NFT, kas ir saīsinājums no neaizstājamajiem žetoniem, pēdējā lieta, ko tā gaidīja, bija pretestība. Bet dažu stundu laikā pēc tvītošanas par saviem nodomiem, tieši tas notika.

Gandrīz uzreiz vietnes lietotāji skaļi pauda savu pretestību šim solim, norādot uz bažām par vides ietekmi, liekot mākslu uz blokķēdes. Pretestība sasniedza tādu augstumu, ka dienas beigās ArtStation nolēma atcelt savu NFT iniciatīvu pirms tā pat bija sākusies.

“Ņemot vērā kritisko atsauksmi sociālajos medijos par NFT, ir skaidrs, ka tagad nav pareizais laiks NFT ieviešanai ArtStation,” uzņēmums rakstīja bloga ierakstā. “Mēs ļoti atvainojamies par visām negatīvajām emocijām, ko tas ir izraisījis. Neskatoties uz mūsu mēģinājumiem pamatot mūsu pieeju, mēs skaidri pieļāvām kļūdu un atzīstam vainu.”

NFT tendence sasilst planētu

Viena NFT darījuma no sākuma līdz beigām vidēji tiek lēsts, ka tas izdala oglekļa ekvivalentu divu stundu lidojumam vai viena ES iedzīvotāja elektrības patēriņam mēnesī. Tas ir tikai par vienas digitālā aktīva īpašumtiesību tirdzniecību. Skaitļi kļūst vēl sliktāki, ja ņem vērā vairāku izdevumu komplektus, ko mākslinieki izliek pārdošanai. Tikai pēdējā mēnesī vien vairāk nekā 100 000 šādu darījumu notika dažos no vadošajiem NFT tirgiem, saskaņā ar izsekotāja vietni NonFungible.

Lecermier sešu izdevumu NFT piliens, kas izpārdots vien 10 sekundēs, piemēram, patērēja vairāk elektrības nekā viņa visa studija patērē divos gados.

Problēmas sakne: Ethereum

Lai veiksmīgi ierakstītu NFT informāciju Ethereum un pievienotu jaunu bloku tā ķēdei, kalnračiem ir nepieciešams izmantot enerģijas ziņā ietilpīgu datoru aparatūru, lai atšifrētu sarežģītas kriptogrāfiskas mīklas. Jo vairāk jaudas viņu datoram ir, jo ātrāk tas var atrisināt mīklu. Uzvarētājs tiek apbalvots ar Ethereum monētām, kas rakstīšanas brīdī tika tirgotas apmēram par 2500 dolāriem gabalā.

Tas var neizklausīties pēc daudz, bet šie datori nav jūsu parastie datori. To aprēķini ietver lielu matemātisko vienādojumu sadalīšanu, kas var prasīt stundas vai pat dienas, lai tos pabeigtu. Nemaz nerunājot par to, ka tas notiek tūkstošiem mašīnu, jo visi cenšas sasniegt finiša līniju pirms citiem.

Tādējādi viena Ethereum darījuma rezultātā iztērē tikpat daudz elektrības, cik vidēja ASV mājsaimniecība patērē 2,56 dienu laikā. NFT process no sākuma līdz beigām bieži vien ietver vairākus šādus darījumus. Līdz šim brīdim, saskaņā ar Digiconomist, Ethereum enerģijas patēriņš ir ekvivalents visas Jaunzēlandes valsts patēriņam.

Eko-draudzīgu blokķēžu pieaugums

Par laimi, proof-of-stake modelis nav ekskluzīvs Ethereum un ir parādījušies vairāki NFT tirgi, kas izmanto proof-of-stake blokķēdes, lai piedāvātu vairāk eko-draudzīgu alternatīvu Ethereum balstītiem pakalpojumiem.

Tomēr pat tad, ja populāras platformas kā NBA Top Shot, kur varat iegādāties NFT ar NBA video fragmentiem un tirdzniecības kartēm, ir atradušas panākumus proof-of-stake blokķēdēs, mākslinieki ir piesardzīgi pret to nestabilitati, kas var novērst šo klimata prioritizējošo modeļu popularitati līdz Ethereum līmenim.

Tīras enerģijas risinajums varbūt nav atrisinajums

Vel viens pieejas veids Ethereum oglekļa intensivajam procesam ir vai nu to visu darbinat ar tīru enerģiju vai kompenset emisijas velak. Lai gan abas šis opcijas uz papira šķiet sapratigas, tås ir vieglak teikt neka izdarit.

Neskatoties uz to, ka Ethereum ir atbildigs tikai par tik nelielu pasaules darījumu daļu, tas jau patere tik daudz enerģijas kâ daudzas valstis kopâ un ir pazistams ar to, ka tas rada smagu slogu elektrostacijam. Ja tas netiks kontrolêts, vides aizstavjiem ir pamats prognozet, ka pat tira enerģija nebūs pietiekama, lai padaritu šadas kriptovalutas ilgtspêjigas.

“Tikai atjaunojamâs enerģijas izmantošana kriptovalutu ražošanai ir labs sâkums,” Sharrard pastastija Digital Trends, “bet jâapsver un jâsamazina ari nozares kopêjais enerģijas intensitâte un pieprasijums.”

Pagaidam gan kompensacija var bût labakais risinajums uz priekšu. Platformas kâ Offsetra, cilveki var atlasît oglekla daudzumu, ko viņi ir izterejusi un tieši ieguldît pro-klimata projektâ pêc savas izveles.

Offsetra lîdzdibinâtajs Brendan McGill apgalvo, ka kompensacija ir pragmatiskakais risinajums šobrid, jo tas ir kaut kas, ko mâkslinieki un kalnrači var izdarît uzreiz nevis apturet savus NFT plânus un gaidît Ethereum proof-of-stake atjauninajumu. Vides iniciativas ari steidzami nepieciešamas resursi un tås varêtu izmantot dažus no pašreizejas NFT zelta drudža.

Ilga termiņa perspektiva gan valdibas reforma, kas prasa eko-draudzigus sistêmas un emisiju kompensaciju var bût vieniga opcija ilgtspêjigai nâkotnei tehnologijam kâ NFT. Pretêjâ gadijuma bezatbildiga kalnraciba var apdraudet kriptovalutas likteni. Piemeram Kina nesen aizliedza pasaules lielako kalnracibas centru Iekšmongolija par fosilo degvielu paterešanas bažam.

“Kripto metožu novirze, kas rada milzigu vides un socialo postiju nav laba izklaidêjoša izklaidê – tas ir taupigs fast fashion,” teica Sharrard. “Mums ir tikai viena planeta piemerota cilveku dzivei un mums jâparliecinas, ka mes nelejam taupigiem un kaitigiem trendiem iznîcinât vienigo vietu, ko mes varam saukt par majâm.”